Užitočné informácie

Čo treba vedieť pri nákupe hodiniek

Odolnosť  voči vode čiže vodotesnosť:Water resistant - vodeodolné alebo vlhkotesné hodinky by nemali byť používané v zásadnejšom kontakte s vodou, určite nie sú vhodné do vane, sprchy ani do bazénu, znesú umytie rúk alebo kvapky dažďa. Pri vodotesnosti hodiniek si treba uvedomiť, že hodnoty uvádzané na hodinkách od výrobcov sú namerané hodnoty v laboratórnych podmienkach. Pri bežnom používaní, napr. pri plávaní môže byť tlak na hodinky už v dvoj až trojmetrovej hĺbke porovnateľný s tlakom , aký je v hĺbke 50 metrov, pretože do toho vstupuje aj pohyb (plávanie) a na hodinky je ďaleko väčší tlak, ako pri statických meraniach v laboratórnych podmienkach.

Vodotesnosť sa uvádza v metroch hĺbky M alebo tlaku v atmosférach ATM, alebo v barocch Bar, kde sa meria vodný tlak, ktorý matriál vydrží bez toho, aby do vnútra prenikla voda. 
Niekedy je táto hodnota označovaná i v baroch .

Vodotesnosť 3 ATM (30M)  3 BAR- sú lepšie utesnené ako vodeodolné ale pre kúpanie nevhodné.
Vodotesnosť 5 ATM (50M)  5 BAR- takto vodotesné hodinky znesú styk s vodou ako napr. umývanie riadu, sprchovanie, kúpať sa s nimi nedoporučujeme.
Vodotesnosť 10 ATM (100M) 10 BAR - môžete sa kúpať, šnorchlovať, na potápanie zvoľte radšej hodinky s vodotesnosťou 20 ATM (200M)  20 BAR

Pre profesionálne  potápanie budete potrebovať hodinky s vodotesnosťou 100 ATM, teda 1000M  alebo 100 BAR.

Šroubovacia korunka zabraňuje prenikaniu vody dovnútra hodiniek, tiež šroubovací zadný kryt a tesnenie pod zadným krytom. Vodotesnosť je nutné jedenkrát ročne kontrolovať a taktiež ju treba kontrolovať vždy pri výmene batérie a pri oprave . 


Druhy sklíčok v hodinkách

Minerálne sklíčko - najčastejšie používané klíčko v hodinkách.
Zafírové sklíčko - vysoko odolné proti poškriabaniu.
Tvrdené minerálne sklíčko - hardlex - odolnejšie voči poškriabaniu ako minerálne.
Plastové sklíčko - ľahko poškriabateľné, používa sa v lacnejších športových hodinkách


Niektoré používané pojmy a skratky
Analógové hodinky - hodinky s quartzovým alebo mechanickým strojčekom ukazujúce čas pomocou ručičiek a ciferníka.
Automatické hodinky (automat) - hodinky so samonáťahom, kde sa naťahovacie pero naťahuje pri pohybe ruky vďaka otáčaniu zotrvačníkového rotora okolo svojej osi.
Moderný mechanizmus automatického naťahovania prvý krát realizovala v r. 1931 švajčiarska spoločnosť Rolex.
Barometer - v hodinkách je zabudovaný senzor, ktorý meria barometrický tlak a prepočítava ho na nadmorskú výšku.
Bombírované sklo - zaoblené sklíčko hodiniek.
Digitálne hodinky - hodinky s quartzovým strojčekom, ukazujúce čas pomocou digitálneho displeja.
Duálny čas - hodinky ukazujú dva časy, napr. v dvoch časových zónach.
Chronograf - analógové hodinky so stopkami, vynájdené v roku 1821 Rieussecom.
Iluminátor - forma podsvietenia ciferníka na digitálnych hodinkách.
LCD displej
- digitálne zobrazenie času - digitálny ciferník.
Luminiscenčná vrstva - umožňuje viditeľnosť ručičiek a čísel na ciferníku aj v tme.
Kaliber - určuje rozmer a typ hodinkového strojčeka.
Kompas - v hodinkách je zabudovaný senzor, ktorý určuje magnetický severný pól.
Mechanické (naťahovacie) hodinky - strojček poháňa natiahnutá pružina, ktorá prostredníctvom ozubených koliesok prenáša energiu na posun ručičiek. Hodinky treba mechanicky naťahovať pomocou korunky cca raz za 24 hod. Na jedno natiahnutie dokážu hodinky fungovať aj niekoľko dní.
MIC - micron, jednotka sily vrstvy zlata na povrchu hodiniek.
Multifunkčné hodinky - hodinky majú dátum zobrazujúci deň v mesiaci aj v týždni.
PNP - technológia striebrenia povrchu hodiniek.

PVD - technológia zlátenia, pri ktorej se zlato zapúšťa  do spodného materiálu a vďaka nej  je zlátenie oveľa odolnejšie proti opotrebeniu a oderu.

Quartz - quartzový strojček  označuje generovanie presných časových impulzov pomocou kryštálu kremíka. Vďaka svojej jednoduchosti je veľmi spoľahlivý a spotrebováva len malé množstvo energie, čo má vplyv na výdrž batérie. Prvé hodinky s kremíkovým kryštáľom boli vyrobené v Kanade okolo roku 1950.

Rhodium - chemická značka Rh, je drahý kov striebornej farby s mimoriadnou odolnosťou, spoločne s rutheniom a palladiom patrí do skupiny tzv. ľahkých platinových kovov. Rhodiovaním sú šperky chránené pred  černaním a zvyšuje se ich lesk.

Rádiom riadené hodinky - hodinky príjmajú rádiovým signálom presný čas z atómových hodín. Mikroprocesor v hodinkách spracuje zachytený signál, vyhodnotí ho a nastaví presný čas. Vďaka tomu budú Vaše hodinky alebo hodiny vždy úplne presné s maximálnou odchýlkou 1 sec. za milión rokov. Rádiový signál tiež zaručuje automatické prestavenie zimného a letného času.
Rezerva chodu hodiniek - schopnosť hodinkového mechanizmu pokračovať v normálnej funkcii po určitú dobu bez natiahnutia hlavného pera alebo bez dobitia inou energiou. Rezerva chodu mechanických a automatických hodiniek je 30-46 hodín, hodinky so solárnym napájaním majú rezervný chod od 30 do 500 dní.

Swarovski - kamene,ktoré sú sice zo skla, ale majú tak dokonalý brús a vysoký lesk, že sa čoraz viac používajú pri výrobe šperkov a hodiniek.

Sweep - strojček s plynulým chodom, to znamená, že ručičky netikajú, ale plynulo idú po ciferníku. 
Swiss made - označenie pre hodinky a dalšie výrobky, kde pre výrobu bolo použitých viacej než 50% komponentov,ktoré boli vyrobené vo Švajčiarsku a tiež tam prebieha finálne dokončenie, montáž.
Solárny pohon - pohon je zabezpečený akumulátorom, ktorý je dobíjaný slnečným alebo umelým svetlom, hodinky sa dobíjajú pri bežnom nosení, netreba meniť batériu.
Viac v sekcii Citizen Eco-Drive.
Stopky - presné odmeriavanie času. Hodinky s dvoma nezávislými časomernými sústavami, jedna meria čas, druhá krátke úseky času.
Svetový čas - hodinky ukazujú čas v rôznych časových zónach.
Snooze - opakovaný alarm (budík), zvyčajne po troch až piatich minútach sa budík znova spustí, až pokiaľ ho úplne nevypnete.

Tachymeter - stupnica na číselníku alebo vonkajšom krúžku okolo skla a sllúži k odpočítaniu rýchlosti v km/hod. Pomocou tejto stupnice a sekundovej ručičky chronografu môžete určit rýchlosť.
Titánové - púzdro a remienok hodiniek je vyrobené z titánu. Titán je veľmi tvrdý, ľahký, antialergický, je veľmi ťažko poškriabateľný. Jeho pôvodná farba je šedá.
Timer (časovač) - napr. nastavíte 10 min a po spustení odpočítava do nuly, kde signalizuje, podobne ako kuchynská minutka.
Večný kalendár - hodinky majú predprogramovaný kalendár, takže ho nie je potrebné prestavovať ani nastavovať.
Výškomer - v hodinkách je senzor, ktorý určuje atmosferický tlak v danej nadmorskej výške.

Zirkon - je najznámejší svojimi čírimi bezfarebnými kameňmi, ktoré sa  veľmi podobajú diamantom pretože rozkladajú svetlo na farebné spektrum.Má diamantový lesk a bezfarebný vryp. Pekne sfarbené odrody sa vďaka jeho vysokému lomu svetla používajú v šperkárstve. Kubické zirkóny (cubic zirconia) vynikajú aj svojou tvrdosťou, sú tvrdšie, než väčšina prírodných drahokamov.
STAROSTLIVOSŤ o HODINKY

 


- skontrolujte si stupeň vodotesnosti a hodinky používajte vždy vo vhodnom prostredí
- hodinky chráňte pre nárazmi, rozpúšťadlami, saponátmi, lepidlami a pod.
- raz ročne dajte skontrolovať vodotesnosť hodiniek , (resp. pri otvorení púzdra, výmene batérie   a pod.)
- vodotesné hodinky nedávajte do horúcej vody
- nemanipulujte s korunkou a tlačítkami pod vodou
- nečistite hodinky chemikáliami (benzín, alkohol a pod.)
- chráňte hodinky pred vplyvom magnetického a elektrického poľa
- nevystavujte hodinky vysokým alebo príliš nízkym teplotám
- častý kontakt hodiniek so slanou vodou môže poškodiť tesnenie
- pravidelne čistite hodinky jemnou handričkou- výmenu batérie    zverte vždy odbornému servisu
- používajte hodinky len k účelu, ku ktorému sú určené (spoločenské    hodinky nie sú určené na šport a p.)24-hodinový formát hodinky zobrazujú čas v 24-hodinovom formáte
3D kompas Pri konvenčnom kompase musíte kompas držať v horizontálnej polohe, aby ste získali presný azimut. Suunto 3D kompasy kompenzujú sklon a umožňujú získať presný údaj bez ohľadu na sklon vášho zápästia.
akustický časovač odpočitateľné stopky pre udržovanie konštantného tempa
auto LED dióda pre podsvietenie hodiniek je použitá LED dióda. Funkcia automatického zapnutia podsvietenia displeja rozsvieti displej pri naklonení hodiniek smerom k tvári.
automatická korekcia ručičiek hodinky kontrolujú každú hodinu polohu ručičiek a ak je to nevyhnutné, tak ich upravia do správnej polohy (ručičky sa môžu vychýliť zo základnej polohy vplyvom otrasov alebo magnetického poľa)
automatické EL podsvietenie EL panel umožňuje rozsvietenie celej plochy a tým ľahkú čitateľnosť. Funkcia automatického zapnutia podsvietenia displeja rozsvieti displej pri naklonení hodiniek smerom k tvári.
barometer súčasťou hodiniek je senzor na meranie atmosferického tlaku
Binárne zobrazovanie času hodinky zobrazujú čas v binárnom kóde. Pre odčítanie času treba zrátať čísla v riadku pre hodiny a čísla v riadku pre minúty.
binárne zobrazovanie času a dátumu hodinky zobrazujú čas a dátumu v binárnom kóde. Pre odčítanie času a dátumu treba zrátať čísla v riadku pre hodiny a mesiace a čísla v riadku pre minúty a dni.
Budík súčasťou hodiniek je budík
búrkový alarm hodinky dokážu predpovedať blížiacu sa búrku na základe zmien atmosferického tlaku
časová pamäť stlačením tlačítka sa uloží do pamäti obsah displeja vrátane časových údajov a dátumu. Dátový údaj max. 8 miest.
časovač odpočiťateľné stopky
Dátumovka súčasťou hodiniek je dátumovka
dotykový displej jednotlivé funkcie hodiniek sa aktivujú jednoduchým dotknutím displeja hodiniek
Double Security DS systém systém zabezpečujúci lepšiu vodotesnosť a nárazuodoľnosť hodiniek CERTINA (zafírové sklíčko, špeciálne tesnenie na hriadeli, korunke a zadnom veku hodiniek)
duálny čas hodinky zobrazujú okrem hlavného času ešte jeden čas v inej časovej zóne
E-data pamäť dátová pamäť pre Web a E-mail adresy a dátové údaje s ochranou heslom.
EL podsvietenie EL panel umožňuje rozsvietenie celej plochy a tým ľahkú čitateľnosť.
EL podsvietenie FLIX INDIGLO EL panel umožňuje rozsvietenie celej plochy a tým ľahkú čitateľnosť. Osvetlenie sa automaticky zapne trhnutím ruky smerom k tvári. Názov INDIGLO je oficiálny názov osvetlenia značky TIMEX.
EL podsvietenie INDIGLO EL panel umožňuje rozsvietenie celej plochy a tým ľahkú čitateľnosť. Názov INDIGLO je oficiálny názov osvetlenia značky TIMEX.
fázy mesiaca hodinky zobrazujú fázy mesiaca
funkcie rýchlosti a vzdialenosti hodinky zobrazujú prehľadné informácie pri športovaní, mapr. celková absolvovaná vzdialenosť, priemerná a maximálna rýchlosť celého záznamu, podrobné vyhodnotenie všetkých zmeraných medzičasov (prehľad jednotlivých úsekov)...
FusedSpeedTM Suunto využíva v prístroji novú patentovú technológiu pre meranie rýchlosti nazvanú FusedSpeedTM. Indikácia rýchlosti je jedinečnou kombináciou údajov z GPS a akceleračného senzora. Signál GPS je adaptívne filtrovaný na základe akcelerácie, čím poskytuje presnejšie údaje pri rovnomernej rýchlosti a zároveň rýchlejšiu reakciu na zmeny v rýchlosti.
GPS navigácia súčasťou hodiniek je GPS senzor pre monitorovanie činnosti pomocou satelitu
grafy prílivu a odlivu hodinky zobrazujú grafy prílivu a odlivu
hĺbkomer súčasťou hodiniek je vstavané čidlo na meranie hĺbky
hodinový signál výpinateľný signál každej celej hodiny
indikátor stavu batérie indikátor zobrazuje stav batérie v hodinkách
indikátor stavu batérie indikátor zobrazuje stav batérie v hodinkách
Integrovaný GPS Integrovaný GPS používaný v prístrojoch Suunto Ambit je založený na SiRFstarIV technológii. Prijímač (24 kanálov) má veľmi vysokú citlivosť. To umožňuje Suunto Ambit nájsť GPS satelity oveľa rýchlejšie a získať tak stabilnejšie záznamy.
jachtársky časovač odpočítateľné stopky, pri ktorých hodinky pípajú každú minútu a posledných 10 sekúnd každú sekundu
kalorimeter súčasťou hodiniek je kalorimeter pre kontrolovanie spálených kalórií
kompas súčasťou hodiniek je senzor ukazujúci magnetický severný pól
krokomer súčasťou hodiniek je krokomer pre sledovanie počtu prejdených krokov
LED dióda pre podsvietenie hodiniek je použitá LED dióda
LED indikátor LED dióda bliká pri dosiahnutí určitého nastavenia - napr. budík, časovač...
meranie srdcovej frekvencie súčasťou hodiniek je hrudný pás pre meranie srdcovej frekvencie
odoľnosť proti nízkym teplotám hodinky sú odolné voči nizkým teplotám
odolnosť voči korózii všetky viditeľné železné časti sú vyrobené z titánu a sú tak odolné voči korózii
odoľnosť voči magnetickému poľu hodinky sú odolné voči účinkom magnetického poľa
odolnosť voči otrasom hodinky sú vďaka svojej sendvičovej konštrukcii odolné voči otrasom, nárazom, vibráciám...
odolnosť voči špine a prachu konštrukcia púzdra zabraňuje vniknutiu špiny a prachu do vnútra hodiniek
Okružie svetových strán na okruží ciferníka hodiniek sú označené svetové strany
Osadené diamantami hodinky sú osadené pravými diamantami
osadené kryštáľami SWAROVSKI hodinky sú osadené kryštáľami SWAROVSKI
otočná luneta pre letecké výpočty súčasťou hodiniek je otočná luneta pre logaritmické výpočty, napr. priemerná rýchlosť, spotreba paliva, dojazd do cieľa, konverzia mien...
pamäť LAP hodinky umožňujú ukladať a spätne vyvolať jednotlivé medzičasy pri stopovaní
Peak Training Effect Pre lepšie pochopenie významu merania tréningového efektu (TE) zaťaženia, Suunto premenovalo TE na meranie Peak Training Effect (maximálny vplyv tréningu). PTE vyjadruje vplyv tréningového zaťaženia na maximálnu aeróbnu výkonnosť jednotlivca. Tento údaj je najpresnejší pri strednej alebo vysokej intenzite zaťaženia. Meranie je vzhľadom k aktuálnej úrovni telesnej zdatnosti jednotlivca. Čím je vyššia úroveň telesnej zdatnosti jednotlivca, tým tvrdšie musí pracovať počas tréningu, aby dosiahol vyššiu hodnotu PTE.
perpetual (večný) kalendár dátumovka vrátane dlhého, krátkeho mesiaca a prestupných rokov
plne automatická LED dióda LED dióda umožňuje rozsvietenie celej plochy a tým ľahkú čitateľnosť. Funkcia automatického zapnutia podsvietenia displeja rozsvieti displej pri naklonení hodiniek smerom k tvári. Funkcia automatickej LED diódy bude automaticky deaktivovaná pokiaľ je dostatočné okolné osvetlenie a naopak aktivovaná za šera alebo tmy.
plne automatické EL podsvietenie EL panel umožňuje rozsvietenie celej plochy a tým ľahkú čitateľnosť. Funkcia automatického zapnutia podsvietenia displeja rozsvieti displej pri naklonení hodiniek smerom k tvári. Funkcia automatického EL podsvietenia bude automaticky deaktivovaná pokiaľ je dostatočné okolné osvetlenie a naopak aktivovaná za šera alebo tmy.
počitadlo dní hodinky odpočítavajú dni do zadaného dátumu
predpoveď počasia hodinky dokážu predpovedať počasie na najbližších 4-6 hodín na základe zmien atmosferického tlaku
predprogramovaný kalendár kalendár vrátane dlhého a krátkeho mesiaca a prestupných rokov
prevedenie TWIST hodinová a minútová ručička je poháňaná batériou, sekundová ručička je poháňaná mechanicky
projektor na stenu hodiny majú možnosť premietať aktuálny čas na stenu
Puzdro “BuiltToLast" Suunto produkty s BuiltToLast puzdrom majú robustné, jednodielne kompozitné puzdro s pevným vrchným okrajom. Eloxované hliníkové puzdro a minerálne sklíčko displeja sú navrhnuté tak, aby odolávali mechanickým nárazom a poškrabaniu.
Recovery Time (čas na zotavenie) Čas na zotavenie je určitý odhad, ako dlho po zaťažení bude trvať vášmu organizmu obnovenie síl do úplného zotavenia a kedy budete pripravený na zaťaženie pri plnej intenzite v rámci vašej úrovne telesnej zdatnosti. Čas vychádza z dĺžky a intenzity zaťaženia a ďalej z naakumulovanej celkovej únavy z predchádzajúcich tréningových jednotiek. Čas na regeneráciu síl vychádza z údajov jednotlivých tréningových jednotiek a berie do úvahy aj skutočnosť skoršieho tréningu ešte pred úplným zotavením organizmu.
režim potápania hodinky umožňujú ukladať záznamy o potápaní, napr. max. hĺbku, čas pod vodou...
riadené rádiovým signálom hodinky sú riadené rádiovým signálom. Každú noc sa automaticky nastavujú, kalibrujú podľa atómových hodín a zabezpečia Vám tak vždy presný čas.
rybársky časovač hodinky signalizujú optimálny čas pre rybárčenie na základe dátumu a fázy mesiaca
skrytý displej pod ručičkami sa nachádza skrytý digitálny displej, ktorý je možné vypnúť
snooze funkcia opakovaného budenia. Budík po vypnutí v niekoľkominútových intervaloch zvoní až do jeho úplného vypnutia.
Stopky súčasťou hodiniek sú stopky
svetový čas hodinky zobrazujú čas vo veľkých svetových mestách
TAP technológia umožňuje jednoduché spustenie stopiek a časovača pomocou stlačenia sklíčka
telememo pamäť pre ukladanie telefónnych čísiel
teplomer súčasťou hodiniek je vstavané čidlo na meranie teploty vonkajšieho prostredia
teplomer súčasťou hodiniek je vstavané čidlo na meranie teploty vonkajšieho prostredia
ukazovateľ dňa v týždni hodinky ukazujú aktuálny deň v týždni
unikátna flourescenčná vrstva unikátna flourescenčná vrstva zaisťuje jasnú a dlhú svietivosť ručičiek a indexov
upozornenie na dátum hodinky umožňujú upozorniť na zadaný dátum
vlhkomer hodinky merajú aktuálnu vlhkosť ovzdušia
Vodotesnosť 30M/3ATM - dážď, vlhkosť, umývanie rúk 50M/5ATM - plávanie, umývanie auta 100M/10ATM - potápanie bez dýchacieho prístroja 200M/20ATM - potápanie s dýchacími prístrojmi UPOZORNENIE - pod vodou nepoužívať tlačítka!
východ/západ slnka hodinky zobrazujú čas východu a západu slnka
výškomer súčasťou hodiniek je senzor na meranie výšky
výšková pamäť hodinky umožňujú zaznamenávať údaje o výške, dátume a čase
zapisovateľ skóre v golfe hodinky umožňujú ukladať skóre pri hraní golfu
zoom displeja displej hodiniek sa dá zväčšiť pre lepšie odčítanie